CALTERM
65726 Ring Terminal, 12 to 10 AWG Wire, Copper Contact, Yellow, 7/PK
SKU: 65726
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$6.99
Features
Specifications
Keep your stock full and electrical needs met with a wire terminal kit from Calterm. Boxed assortment of terminals and wire connectors for a wide variety of connection repairs and installations. You'll find various terminals for various circuit protection devices, all insulated to last for those any environments. Calterm terminals are leading the industry in quality and durability. Find just the right terminal selection you need for your shop with a high-quality wire connector kit.
- Shrinks to form a water tight seal and the ultimate vibration and strain relief
| Brand | CALTERM |
|---|---|
| UPC | 046494657269 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section N3 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Color | Yellow |
| Contact Coating | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Wire Size | 12 to 10 AWG |