Features
Specifications
Harvest disease-resistant calypso hybrid cucumbers from your own garden! These medium-sized vines produce uniform, dark green pickles with mild, sweet flavor and crunchy texture. Calypso's perfect for pickling and enjoying fresh!
Instructions:
Direct sow 3-4 weeks after the last frost in the spring or start indoors 4-6 weeks before your last frost. Plant in an area that receives full sun in rich, well-draining soil. Keep well-watered and fertilized throughout the growing season. Harvest often when mature by twisting the fruit off the vine.
- Days to Germination: 3-10
- Planting Depth: 1/2 in
- Seed Spacing: 6 in
- Spacing Between Rows: 60-72 in
- Plant Spacing: 12-18 in
- Days to Maturity: 52
| Brand | Rohrer Seeds |
|---|---|
| UPC | 706285037006 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33 End Cap |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 03700 |
| Days to Germination | 3-10 |
| Planting Depth | 1/2 in |
| Seed Spacing | 6 in |
| Spacing Between Rows | 60-72 in |
| Plant Spacing | 12-18 in |
| Days to Maturity | 52 |