Accurate Bearing Company
1-1/4 in 1/2 in Slotted Head Cam Follower
SKU: CF114
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$28.30
Features
Specifications
Cam Follower, Slotted Head, 1-1/4 in Roller Dia, 1/2 in Stud Dia, 1-1/2 in Stud Length, 1/2 in-20, 5/8 in Thread Length, 23600 N Dynamic Load, 31700 N Static Load, High Carbon Steel Roller, High Carbon Steel Stud
| Brand | Accurate Bearing Company |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X5 |
| Package Length (in) | 2.20" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | CR 20 V |
| Type | Slotted Head |
| Roller Diameter | 1-1/4 in |
| Stud Diameter | 1/2 in |
| Stud Length | 1-1/2 in |
| Thread Size | 1/2 in-20 |
| Thread Length | 5/8 in |
| Dynamic Load Capacity | 23600 N |
| Static Load Capacity | 31700 N |
| Roller Material | High Carbon Steel |
| Stud Material | High Carbon Steel |