Accurate Bearing Company
1 in 5/8 in 7/16 in Slotted Head Cam Follower
SKU: CR16
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$25.99
Features
Specifications
Cam Follower, Slotted Head, 1 in Roller Dia, 5/8 in Roller Width, 7/16 in Stud Dia, 1 in Stud Length, 7/8 in-20, 1/2 in Thread Length, 8810 N Dynamic Load, 10800 N Static Load, Sealed Closure, High Carbon Steel Roller, High Carbon Steel Stud
| Brand | Accurate Bearing Company |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X5 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | CR-16UU |
| Type | Slotted Head |
| Roller Diameter | 1 in |
| Roller Width | 5/8 in |
| Stud Diameter | 7/16 in |
| Stud Length | 1 in |
| Thread Size | 7/8 in-20 |
| Thread Length | 1/2 in |
| Dynamic Load Capacity | 8810 N |
| Static Load Capacity | 10800 N |
| Closure Type | Sealed |
| Roller Material | High Carbon Steel |
| Stud Material | High Carbon Steel |