Accurate Bearing Company
0.88 in 3/8 in Slotted Head Cam Follower
SKU: CR14
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$24.90
Features
Specifications
Cam Follower, Slotted Head, 0.88 in Roller Dia, 3/8 in Stud Dia, 7/8 in Stud Length, 3/8 in-24, High Carbon Steel Roller, High Carbon Steel Stud
| Brand | Accurate Bearing Company |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X5 |
| Package Length (in) | 1.80" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | CR 14 IO |
| Type | Slotted Head |
| Roller Diameter | 0.88 in |
| Stud Diameter | 3/8 in |
| Stud Length | 7/8 in |
| Thread Size | 3/8 in-24 |
| Roller Material | High Carbon Steel |
| Stud Material | High Carbon Steel |