Features
Specifications
Camco USA RV 1500 W universal element is designed to replace the heating element in your RV water heater. This UL recognized HWD replacement kit has a screw-in style flange. Gasket and complete instructions are included.
- Easy installation
| Brand | Camco Manufacturing |
|---|---|
| UPC | 014717021432 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section I1 |
| Package Length (in) | 13.40" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 210033 |
| Connection Type | Screw |
| Finish | Nickel |
| Includes | Gasket |
| Material | Copper |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage Rating | 1500 W |