Knox
Reliance Screw-In 1-3/8 In. Element For Use In Polymer Tanks
SKU: C02723
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$29.99
Features
Specifications
Screw-in 1-3/8 In. diameter electric water heater elements. For use in polymer tanks. Straight fold-back design. 240V. 3 year warranty. Original part for: A.O. Smith, A.O. Smith Canada, American, GSW, John Wood, Kenmore, Lochinvar, Maytag, Mor-Flo, Penfield, Reliance, Sears, State Industries, U.S. Craftmaster, Whirlpool. Fits: Bradford White, General Electric, Rheem, Richmond, Ruud
| Brand | Knox |
|---|---|
| UPC | 014717027236 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section I1 |
| Package Length (in) | 15.80" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | 212103 |
| Size | 1-3/8 In. |
| Minimum Tank Diameter | 14 In. |
| Material | Amalloy |
| Voltage | 240 |
| Wattage | 4500 |