Knox
Reliance Life Long Screw In 4500W Element
SKU: C02923
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$29.99
Features
Specifications
Won't burn out in sand, sediment, or lime. Recommended for areas with hard water or high mineral content. Lifetime limited warranty against burnout. Wrinkle design. Original part for: A.O. Smith, A.O. Smith Canada, American, GSW, John Wood, Kenmore, Lochinvar, Maytag, Mor-Flo, Penfield, Reliance, Sears, State Industries, U.S. Craftmaster, Whirlpool. Fits: Bradford White, General Electric, Rheem, Richmond, Ruud
| Brand | Knox |
|---|---|
| UPC | 020363198923 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section I1 |
| Package Length (in) | 16.40" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 211293 |
| Size | 1 In. |
| Length | 13-1/2 In. |
| Minimum Tank Diameter | 14 In. |
| Material | Incoloy |
| Voltage | 240 |
| Wattage | 4500 |