Features
Specifications
UL listed. Meets original specification length for State, Reliance, Kenmore, Bradford White. Energy efficient range setting, built-in safety switch to prevent overheating.
- Energy efficient range setting
| Brand | Camco Manufacturing |
|---|---|
| UPC | 014717078634 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section I1 |
| Package Length (in) | 10.80" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | 230163 |
| Height | 5.74 in |
| Includes | Shock Shield |
| Length | 1-1/2 in |
| Temperature Setting Range | 110 to 160 deg F |
| Voltage Rating | 240 V |
| Width | 3-5/8 in |