Features
Specifications
Camco USA's single element Therm-O-Disc style thermostat with HLC replaces the heating element in RV water heaters. It has an energy efficient range setting and built-in safety switch to prevent overheating. It also comes complete with detailed instructions and wiring diagrams for easy installation.
- Energy efficient range setting
| Brand | Camco Manufacturing |
|---|---|
| UPC | 014717081436 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section I1 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 3.40" |
| Manufacturer Part Number | 230033 |
| Color | Black |
| Height | 5.5 in |
| Material | Metal/Plastic |
| Voltage Rating | 240 V |