Features
Specifications
Camco’s RV Sewer Hose Twist Connect Kit allows you to quickly and easily connect two RV sewer hoses for extra length. This kit fits 3-inch sewer hoses. The non-restrictive design allows for unobstructed flow. It includes: (1) straight hose adapter with bayonet fitting, (1) lug connector fitting, and (2) hose clamps. The connector has a durable polymer construction.
| Brand | Camco Manufacturing |
|---|---|
| UPC | 014717395434 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section I3 |
| Package Length (in) | 2.40" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 4.60" |
| Manufacturer Part Number | 39543 |
| Dimensions | Fits all 3" Sewer Hoses |
| Type | Twist Connect |
| Material | Polymer |