Features
Specifications
Ergonomically designed handheld showerhead with handy On/Off switch allows you to pause water flow while shampooing, greatly reducing the amount of water used. 4 spray patterns from a drenching rain to a gentle massage. Kit contains: (1) showerhead, (1) flexible 60" hose, washers, wall mount, and hardware. Shower flex hose features built-in connectors for easy installation to a standard 1/2" shower arm and reinforced construction to eliminate hose kinking. Replacement hose available. White.
| Brand | Camco Manufacturing |
|---|---|
| UPC | 014717437141 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section I2 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 5.80" |
| Package Height (in) | 5.80" |
| Manufacturer Part Number | 43714 |
| Hose Type | Marine & RV Showerhead |
| Hose Length | 60 In. |
| Hose Connection | Built-in Connector |
| Color | White |
| Hardware Included | Yes |