Campbell #12 Zinc-Plated Low-Carbon Steel Coil Chain
SKU: 721727
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$2.59
/ FT
/ FT
- Buy 100 FT for $1.81 each and save 30%
Features
Specifications
Single jack chain. Ideal for fixture and novelty suspension, and general utility use not requiring high strength. Low-carbon steel.
| UPC | 020418064746 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section H1 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 7.40" |
| Package Height (in) | 7.40" |
| Trade Size | #12 |
| Finish | Zinc-Plated |
| Material | Low-Carbon Steel |
| Length | 100 Ft. |
| Load Capacity | 29 Lb. |
| Material Diameter | 0.11 In. |
| Inside Link Dimensions | 0.75 In. L. |
| Links per Foot | 16 Links/Ft. |
| Type | Single Jack Chain |
| Welded | No |
| Brand | Campbell |