Features
Specifications
This Cold Shut is ideal for making secure connections for chains and other attachments. Constructed from durable steel with a Blu-Krome finish, it is designed for permanent installation. To use, drive the open end through the cold shut eye with a hammer, and then peen the extended end to prevent accidental opening. When attaching to a chain, it is recommended to use a Cold Shut that is one size larger than the chain itself.
| UPC | 020418201462 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section I1 |
| Package Length (in) | 2.40" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Diameter | 1/2" |
| Finish | Blu-Krome |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity | 3700 lbs |