Features
Specifications
1/4"-5/16" Double clevis
- Double Clevis Chain Repair Link
- Drop Forged, Quenched And Tempered
| Brand | Peerless |
|---|---|
| UPC | 042228039073 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section I1 |
| Package Length (in) | 3.40" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | 8057230 |
| Type | Double Clevis Link |
| Size | 1/4" - 5/16" |
| Rating | 4,700 lbs |
| Finish | Yellow Chromate |