Campbell
#2/0 Zinc-Plated Low-Carbon Steel Coil Chain
SKU: 722527
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$3.49
Features
Specifications
Twist link machine chain ideal for general utility applications. Made of durable zinc-plated, low-carbon steel.
| Brand | Campbell |
|---|---|
| UPC | 020418183300 |
| Package Length (in) | 9.12" |
| Package Width (in) | 12.94" |
| Package Height (in) | 6.62" |
| Manufacturer Part Number | 0722527 |
| Trade Size | #2/0 |
| Finish | Zinc-Plated |
| Material | Low-Carbon Steel |
| Length | 70 Ft. |
| Load Capacity | 520 Lb. |
| Material Diameter | 0.18 In. |
| Inside Link Dimensions | 0.28 In. W. x 0.73 In. L. |
| Links per Foot | 16.0 Links/Ft. |
| Type | Twist Link Machine Chain |
| Welded | Yes |