HK Porter
H.K. Porter 1/16 In. to 3/16 In. Low Carbon Steel Swage Tool
SKU: 7679038
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$64.99
Features
Specifications
Hand swage/cutter. For service center fabricating or customer rental. Completely portable. Hardened jaws securely swage loops up to 2-ton capacity. Special instructions and sash number system assure reliable results. Swage sizes 1/16 In., 5/64 In., 3/32 In., 7/64 In., 1/8 In., 5/32 In., and 3/16 In. cable/sleeves.
| Brand | HK Porter |
|---|---|
| UPC | 020418224010 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section H2 |
| Package Length (in) | 6.40" |
| Package Width (in) | 20.00" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| For Use With | 1/16 In. to 3/16 In. |
| Material | Low Carbon Steel |
| Length (In.) | 18 |
| Capacity | Up To 2 Tons |