Features
Specifications
Grade 70 forged steel grab hook. Eliminates connecting links and cold shuts. Can be installed with screwdriver or pair of pliers. Higher-strength to weight ratio due to higher-quality steel and heat treatment. Yellow chromate finish.
| UPC | 020418074110 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section I3 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Trade Size | 5/16" |
| Grade | 70 |
| End Type | Clevis |
| Style | Grab Hook |
| Latch | No |
| Material | Forged Steel |
| Load Capacity | 4700 lbs |
| Finish | Yellow Chromate |