Features
Specifications
Downloads
Canopy Switch
- Equipped with wire leads.
- 1200 and 1201 complete with metal box and plate.
- Only 14 oz. pressure actuates switch.
- Back box cold rolled steel.
- Plate is steel with a bronze coating.
| Brand | Pass & Seymour |
|---|---|
| UPC | 785007120004 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D5 |
| Package Length (in) | 2.44" |
| Package Width (in) | 2.44" |
| Package Height (in) | 2.44" |
| Manufacturer Part Number | 1200 |
| Depth | 1.344 in |
| Special Features | Light ON, door OPEN. Equipped with wire leads. Complete with metal box and plate. Only 14 oz. pressure actuates switch. Back box cold rolled steel. Plate is steel with bronze coating. |
| Height | 4.031 in |
| Width | 1.516 in |
| Color | White |
| Country of Origin | Mexico |
| Finish | Matte |
| Material | Thermoplastic |
| Product Line | Pass & Seymour |
| Amperage | 15.0 A |
| Load Type | LED |
| Voltage | 250 VAC |
| Number of Gangs | 1 |
| Standard | UL Listed |
| Switch Type | Canopy |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Type | Switch |
| Mounting Type | Wall Box |
| Number of Switches | 1.0 |
| Wall Plate Included | No |
| Throw Type | Single Throw |
| Operating Cycles | 30000.0 |
| Contact Configuration | N-O |
| Requires Neutral Wire | Yes |
| Number of Poles | Single Pole |
| Application Sector | Hospitality |
| Connection Location | Side Only |
| Load Rating | 15 A @ 120/250 VAC |
| Features | Pressure Sensitive Switch |
| Wire Connection Type | Wire Terminal |
| Warranty Type | 1-Year Limited Warranty |
| Terminal Accommodation | #14 AWG - #10 AWG |
| Environmental Conditions | Flammability: UL94 V2 |