Charlotte Pipe
1-1/2 In. Double Sanitary DWV PVC Tee
SKU: CR112D
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.29
Features
Specifications
PVC Schedule 40 DWV. PVC-DWV (all hub). Used to bring 2 branch lines into a vertical drain pipe.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 662671191526 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section H3 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Fitting Size 1 | 1-1/2 In. |
| Fitting Size 2 | 1-1/2 In. |
| Fitting Size 3 | 1-1/2 In. |
| Connection Type 1 | Hub |
| Connection Type 2 | Hub |
| Connection Type 3 | Hub |
| Material | PVC |
| Schedule | 40 DWV |
| Type | Double Sanitary |
| Fitting Type | Tee |