Charlotte Pipe
3 In. Schedule 40 90 Deg. Sanitary DWV PVC Elbow (1/4 Bend)
SKU: L3D
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.79
- Buy 10 for $7.01 each and save 10%
Features
Specifications
PVC Schedule 40 DWV. (1/4 bend), PVC-DWV (hub x hub).
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942033577 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section H2 |
| Package Length (in) | 7.60" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 3.80" |
| Fitting Size 1 | 3 In. |
| Fitting Size 2 | 3 In. |
| Connection Type 1 | Hub |
| Connection Type 2 | Hub |
| Schedule | 40 DWV |
| Angle | 90 Deg. |
| Material | PVC |
| Type | Sanitary |
| Fitting Type | Elbow |