Charlotte Pipe
4 In. Schedule 40 45 Deg. DWV PVC Street Elbow (1/8 Bend)
SKU: SE4D45
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$12.99
Features
Specifications
45 deg. sanitary Street Eight Bend elbow used to change direction from a fitting hub to a pipe (hub x spigot). PVC Schedule 40 DWV.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942034116 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section H2 |
| Package Length (in) | 7.60" |
| Package Width (in) | 4.80" |
| Package Height (in) | 5.00" |
| Fitting Size 1 | 4 In. |
| Fitting Size 2 | 4 In. |
| Connection Type 1 | Hub |
| Connection Type 2 | Spigot |
| Schedule | 40 DWV |
| Angle | 45 Deg. |
| Material | PVC |
| Type | Sanitary Street |
| Fitting Type | Elbow |