Charlotte Pipe
2 In. Schedule 40 22-1/2 Deg. DWV PVC Street Elbow (1/16 Bend)
SKU: SE2D22
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$8.29
Features
Specifications
Schedule 40 PCV-DWV fitting (hub x spigot). Used to change direction in piping. Sometimes called a Street sixteenth bend.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942034222 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section H3 |
| Package Length (in) | 2.20" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Fitting Size 1 | 2 In. |
| Fitting Size 2 | 2 In. |
| Connection Type 1 | Hub |
| Connection Type 2 | Spigot |
| Schedule | 40 DWV |
| Angle | 22-1/2 Deg. |
| Material | PVC |
| Type | Street |
| Fitting Type | Elbow |