Charlotte Pipe
1-1/2 In. x 1-1/2 In. or 1-1/4 In. SPG x Tubular PVC Waste Adapter
SKU: TRA112DM
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$3.99
- Buy 12 for $3.59 each and save 10%
Features
Specifications
PVC/DWV, SPG x Tubular SLIP. 1-1/2 In. trap adapter with 1-1/2 In. plastic nut and washers to fit 1-1/2 In. and 1-1/4 In. traps (SPG x Tubular SLIP with Plastic Nut). Utilized to adapt PVC pipe to tubular traps at wall or floor. For non-pressure drain, waste & vent installation. Low chemical resistance.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942041398 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section H2 |
| Package Length (in) | 1.60" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Size | 1-1/2 In. x 1-1/4 In. |
| Finish | White |
| Material | PVC |
| Connection Type | Spigot x Slip Jamnut |
| Type | Male |
| Schedule | 40 |