Charlotte Pipe
1-1/2 In. x 1-1/2 In. or 1-1/4 In. Hub x Tubular PVC Waste Adapter
SKU: TRA112D
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$3.49
- Buy 12 for $3.14 each and save 10%
Features
Specifications
PVC/DWV, HUB x Tubular SLIP - 1-1/2" trap adapter with 1-1/2 plastic nut to fit 1-1/2 Traps (HUB x Tubular SLIP with Plastic Nut and Washers). Utilized to adapt PVC pipe to tubular traps at wall or floor, for non-pressure drain, waste & vent installation, low chemical resistance.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942041404 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section H2 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Size | 1-1/2 In. x 1-1/4 In. |
| Finish | White |
| Material | PVC |
| Connection Type | Hub x Slip Jamnut |
| Type | Female |
| Schedule | 40 |