Charlotte Pipe
6 In. Hub Schedule 40 DWV PVC Coupling
SKU: C6D
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$21.99
Features
Specifications
PVC Schedule 40 DWV. Used for connecting DWV pipe of the same size (hub x hub).
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942031931 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section H5 |
| Package Length (in) | 6.80" |
| Package Width (in) | 6.20" |
| Package Height (in) | 6.80" |
| Fitting Size 1 | 6 In. |
| Fitting Size 2 | 6 In. |
| Connection Type 1 | Hub |
| Connection Type 2 | Hub |
| Schedule | 40 |
| Material | PVC |
| Type | DWV (Hub x Hub) |
| Fitting Type | Coupling |