Charlotte Pipe
3 In. Test PVC Tee with Toe Saver Plug
SKU: CLT3D
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$17.99
Features
Specifications
PVC Schedule 40 DWV. Used at the base of a vertical drain pipe (stack) to provide a cleanout opening with threaded side opening and toe saver style plug which is flush with wall. Hub x Hub.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942035410 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section H1 |
| Package Length (in) | 6.60" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Fitting Size 1 | 3 In. |
| Fitting Size 2 | 3 In. |
| Fitting Size 3 | 3 In. |
| Connection Type 1 | Hub |
| Connection Type 2 | Hub |
| Connection Type 3 | MPT |
| Material | PVC |
| Schedule | 40 DWV |
| Type | Test |
| Fitting Type | Tee |