Features
Specifications
Used primarily in seepage bed piping grids in conjunction with perforated pipe. Used where flow characteristics are not a primary consideration.
| Brand | IPEX |
|---|---|
| UPC | 662671410047 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 02, Section I4 |
| Package Length (in) | 6.00" |
| Package Width (in) | 4.50" |
| Package Height (in) | 8.00" |
| Manufacturer Part Number | 414104BC |
| Fitting Size 1 | 4 In. |
| Fitting Size 2 | 4 In. |
| Fitting Size 3 | 4 In. |
| Connection Type 1 | Hub |
| Connection Type 2 | Hub |
| Connection Type 3 | Hub |
| Schedule | SDR 35 |
| Material | PVC |
| Type | Sanitary Bull Nose Tee |
| Size | 4 In. |