Features
Specifications
90 degree Elbow made of PVC material provides durability. Purpose is to change direction in piping for sewer lines, septic tank and seepage systems.
| Brand | IPEX |
|---|---|
| UPC | 662671410207 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 02, Section I5 |
| Package Length (in) | 8.50" |
| Package Width (in) | 4.50" |
| Package Height (in) | 8.00" |
| Manufacturer Part Number | 414164BC |
| Fitting Size 1 | 4 In. |
| Fitting Size 2 | 4 In. |
| Connection Type 1 | Hub |
| Connection Type 2 | Hub |
| Schedule | SDR35 |
| Angle | 90 Deg. |
| Material | PVC |
| Type | Sanitary, 1/4 Bend |
| Size | 4 In. |