Features
Specifications
Solvent welds into fitting hub and adapts to make threaded plug in sewer lines, septic tank seepage systems, and perimeter drains. 3 In. meets ASTM D2949 or exceeds ASTM D2729.
| Brand | IPEX |
|---|---|
| UPC | 662671410436 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 02, Section I3 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 5.00" |
| Package Height (in) | 3.00" |
| Manufacturer Part Number | 414234BC |
| Fitting Size 1 | 4 In. |
| Fitting Size 2 | 4 In. |
| Connection Type 1 | FPT |
| Connection Type 2 | Spigot |
| Schedule | 40 |
| Material | PVC |
| Type | Cleanout |
| Size | 4 In. |