Features
Specifications
Enjoy the ripest, tastiest cantaloupe with Delicious 51. This open-pollinated variety is similar to Hearts of Gold with added disease resistance and a faster harvest. Reap 2-3 lb. round/oval fruit with sweet aromas, rich flavors, and luscious texture. Get the most out of your crop with full slip harvesting for peak flavor.
Instructions:
Start indoors 2 weeks before last expected frost or direct sow 1-2 weeks after the last frost. Prefers well amended soils and full sun. Water often and rotate melons when possible. Allow to ripen on the vine and harvest once the melon is fragrant and the blossom end feels soft.
- Days to Germination: 3-10
- Planting Depth: 1/2 in
- Seed Spacing: 6 in
- Spacing Between Rows: 5-6 in
- Days to Maturity: 75-85 from Transplant
- Space After Thinning: 12-24 in
| Brand | Rohrer Seeds |
|---|---|
| UPC | 706285019002 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33 End Cap |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 9901900 |
| Days to Germination | 3-10 |
| Planting Depth | 1/2 in |
| Seed Spacing | 6 in |
| Spacing Between Rows | 5-6 in |
| Days to Maturity | 75-85 from Transplant |
| Space After Thinning | 12-24 in |