Features
Specifications
Cap and plug, For Use With: 1-1/2 and 2 in Y-line, Polypropylene
- Protects and prevents clogging of pipelines, pumps and spray tips
- Easy access for cleaning
- 304 stainless steel screens. screen for 3 in is polypropylene re-in forced
- Standard with epdm gaskets
- 3 in strainer features a 1/2 in drain plug in bottom of cap
| Brand | Norwesco |
|---|---|
| UPC | 089109615674 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section N3 |
| Package Length (in) | 4.50" |
| Package Width (in) | 4.50" |
| Package Height (in) | 3.75" |
| Manufacturer Part Number | 61567 |
| Suitable For Use With | 1-1/2 and 2 in Y-line |
| Material | Polypropylene |