PEMS
3 mfd 250-440 VAC 50-60 Hz Dual Voltage Capacitor
SKU: SDVCAP3
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$8.49
Features
Specifications
Capacitor, Dual Voltage, 3 mfd, 250-440 VAC, 50-60 Hz, Square, 1.1 in Height, 1.46 in Width, 0.71 in Depth
| Brand | PEMS |
|---|---|
| UPC | 777980048185 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section D1 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | 36-3S440 |
| Type | Dual Voltage |
| MFD Rating | 3 mfd |
| Voltage Rating | 250-440 VAC |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Shape | Square |
| Height | 1.1 in |
| Width | 1.46 in |
| Depth | 0.71 in |