Features
Specifications
Downloads
Our Carbon Fiber Composite Hammer Tacker features a lightweight carbon fiber composite structure. This reduction in overall weight and vibration allows for a longer duration of work with less muscle exertion.
- Carbon Fiber Composite Structure For 45% Less Weight and 25% Less Muscle Exertion
- 500k Strike Cycles
- Drop in Loading for Easy Reloading of Fasteners
- Auto-lock, Antijam Pinch Latch For Reliable and Easy Operation
- Ergonomic Design and Vibration Absorbing Grip for Improved Comfort During Prolonged Use
- Drives 5/16", 3/8", & 1/2" Heavy Duty Staples
- Hammer Style Grip for Comfort and Ease of Use
- No
- * Compared to Milwaukee 48-22-1020. Milwaukee is a registered trademark of Milwaukee Electric Tool Corp. | ** Compared to STANLEY Standard model, on average.
- (1) Tacker
| Brand | DEWALT |
|---|---|
| UPC | 076174759006 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section M1 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 14.90" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | DWHT75900 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 1.600 in |
| Length | 14.900 in |
| Width | 5.000 in |
| Weight | 1.805 lbs |
| Product Type | STAPLER |
| Warranty | 1LW |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Straight |
| Head Material | Carbon Steel |
| Magnetic | No |
| Replaceable Head | No |
| Staple Type | T50 |