Features
Specifications
This premium wild bird food is blended to attract and feed the most desirable outdoor birds. Feed the desired amount in a tube feeder with large holes, a hopper feeder, platform feeder, or on the ground. Keep feeders full, clean feeders frequently, keep clean, fresh water available, and feed all year long.
- No chemical preservatives
- Works with a variety of feeders
| Brand | Wild Delight |
|---|---|
| UPC | 719195376158 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section I5 |
| Package Length (in) | 19.60" |
| Package Width (in) | 15.00" |
| Package Height (in) | 5.40" |
| Manufacturer Part Number | 376150 |
| Net Content | 15 lb |
| Container Type | Poly Bag |
| Form | Dry |
| Flavor | Artificial |
| Ingredients | Sunflower Seed, Safflower Seed, Peanuts, Dried Raisins, Dried Cherries, Vitamin A Supplement, Vitamin D-3 Supplement, Vitamin E Supplement, Menadione Sodium Bisulfite Complex, Thiamine Mononitrate, Riboflavin, Niacin, Choline Chloride, Vitamin B12 Supplement, Pyridoxine Hydrochloride, Biotin, Folic Acid, Ascorbic Acid (Vitamin C), L-Lysine Monohydrochloride, DL-Methionine, Potassium Chloride, Sodium Bicarbonate, Manganous Oxide, Ferrous Sulfate, Copper Oxide, Calcium Iodate, Zinc Oxide, Magnesium Oxide, Dextrose |
| Nutritional Information | Crude Protein (Min) 11%, Crude Fat (Min) 30%, Crude Fiber (Max) 31% |
| Suitable Feeder Type | Tube Feeder, Hopper Feeder, Platform Feeder, On the Ground |