Carey
Carey 6 Qt. Ice Cream Maker
SKU: WICM2CY
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$129.99
Features
Specifications
Make up to six quarts of delicious premium old-fashioned ice cream with the Carey 6 Qt. Ice Cream Maker. It's great for making homemade ice cream, frozen yogurt, or sherbet. Bring the family together and let the kids try some old-fashioned churning with the cast aluminum hand crank or use the electric motor for quicker batches. Its classic easy-to-use design comes with a wooden bucket that holds ice and rock salt to ensure the optimal mixing temperature and features a locking motor mount. The electric motor locks into place, keeping all parts secure, and has auto-reset thermal protection. It also features a powerful blending paddle to help churn a batch of delicious ice cream in just 25 to 35 minutes. This handy ice cream maker also comes with a six-quart aluminum freezing canister, stabilizing ring, canister lid and cap, and ice cream stir stick. All parts are removable for easy cleanup.
| Brand | Carey |
|---|---|
| UPC | 815255013008 |
| Package Length (in) | 13.10" |
| Package Width (in) | 13.40" |
| Package Height (in) | 24.10" |
| Capacity | 6 Qt. |
| Type | Electric |
| Color | Wood |
| Width (In.) | 15 |
| Height (In.) | 20 |
| Length (In.) | 12 |