Features
Specifications
More Grip. Less Slip. The Power-Wedge Cog-Belt combines the advantages of the narrow wedge design with raw edge performance for maximum operating efficiency in a compact drive package. The narrow profile permits reduced drive widths and a smaller drive envelope. Higher horsepower ratings translate into greater design flexibility — reducing drive cost, space and weight. The Power-Wedge Cog-Belt is now made of EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer), a synthetic rubber with outstanding properties. The raw-edge construction contributes to outstanding operating efficiency. More torque with little or no slippage. The result is savings — in time, in belt life and in energy costs.
- High horsepower ratings
- Design flexibility
- Long belt life
- Durable
- Oil and heat resistant
- Static conductive
- Resists hardening and glazing
- Broad operating temperature range (-50°F to +250°F)
- Smooth running
- Energy efficient
- Built to chek mate belt tolerances for a matched set
| Brand | Timken Belts |
|---|---|
| UPC | 785201825736 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section M9 |
| Package Length (in) | 7.80" |
| Package Width (in) | 22.60" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | 5VX530 |
| Section Size | 5VX |
| Outside Length | 53.6 in |
| Top Width | 0.625 in |
| Thickness | 0.53125 in |
| Cogged/Smooth | Cogged |
| Rib Width | 0.625 in |
| Number of Ribs | 1 |
| Construction | Cogged |
| Reinforced Material | Polyester |
| Resists | Oil & Heat Resistant |
| Material | EPDM |
| Temperature Rating | -50 to 250 deg F |
| Color | Black |
| Application | Fans, pumps, HVAC, compressors and more |