Carlon
1-Gang PVC Molded Wall Switch Box
SKU: B118B
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$2.99
Features
Specifications
PVC (polyvinyl chloride) electrical wall box features easy installation. Ideal for residential or light commercial applications.
- UL listed
| Brand | Carlon |
|---|---|
| UPC | 034481100249 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D5 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 2.25" |
| Package Height (in) | 3.75" |
| Number Of Gangs | 1 |
| Material | PVC |
| Construction | Molded |
| Mount Type | Bracket |
| Width (In.) | 2.25 |
| Height (In.) | 3.75 |
| Depth (In.) | 2.9375 |
| Volume | 18 Cu. In. |
| Number of Knockouts | 4 |
| Metallic/Non-Metallic | Non-Metallic |
| Gangable | No |
| Shape | Rectangle |
| Color | Blue |
| Certification | UL Listed |