Carlon
Adjust-A-Box 1-Gang PVC Molded Wall Box
SKU: ERN21ADJ
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.99
Features
Specifications
Adjustable electrical box with bracket for metal or wood studs allows for adjustment of the box to the wall surface by turning a screw on the metal bracket. Ideal for various drywall thicknesses and wall finished. Mounts square and secure every time. Comes preset at 1/2-inch, allow for adjustment up to 1-3/4-inch.
- UL listed
| Brand | Carlon |
|---|---|
| UPC | 034481149293 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D5 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 3.40" |
| Number Of Gangs | 1 |
| Material | PVC |
| Construction | Molded |
| Mount Type | Adjustable |
| Width (In.) | 3.875 |
| Height (In.) | 3.75 |
| Depth (In.) | 3.375 |
| Volume | 21 Cu. In. |
| Metallic/Non-Metallic | Non-Metallic |
| Gangable | No |
| Shape | Rectangle |
| Color | Blue |
| Certification | UL Listed |