Carlon
3-Gang PVC Molded Old Work Box
SKU: ES355
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$8.49
Features
Specifications
PVC (polyvinyl chloride) electrical wall box features easy installation. Ideal for residential or light commercial applications. UL (Underwriter's Laboratories) listed.
| Brand | Carlon |
|---|---|
| UPC | 034481145561 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D5 |
| Package Length (in) | 5.60" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 3.40" |
| Number Of Gangs | 3 |
| Material | PVC |
| Construction | Molded |
| Mount Type | Old Work |
| Width (In.) | 2.79 |
| Height (In.) | 5.72 |
| Depth (In.) | 3.69 |
| Volume | 55 Cu. In. |
| Metallic/Non-Metallic | Non-Metallic |
| Gangable | No |
| Shape | Rectangle |
| Color | Blue |
| Certification | UL Listed |