Carlon
4-Gang PVC Molded Wall Switch Box
SKU: ESN455
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$9.49
Features
Specifications
PVC (polyvinyl chloride) electrical wall box features easy installation. Ideal for residential or light commercial applications. UL (Underwriter's Laboratories) listed.
| Brand | Carlon |
|---|---|
| UPC | 034481100270 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D5 |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 2.60" |
| Number Of Gangs | 4 |
| Material | PVC |
| Construction | Molded |
| Mount Type | Nail On |
| Width (In.) | 3.7 |
| Height (In.) | 7.6 |
| Depth (In.) | 2.5 |
| Volume | 60 Cu. In. |
| Number of Knockouts | 6 |
| Metallic/Non-Metallic | Non-Metallic |
| Gangable | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Color | Blue |
| Certification | UL Listed |