Carlon
1 In. Female Threaded & Socket PVC Conduit Female Adapter
SKU: E942FR
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$1.79
Features
Specifications
Adapter ideal for adapting PVC (polyvinyl chloride) conduit to threaded fittings, metallic systems. Female threads on 1 end, socket end on other. UL (Underwriter's Laboratories) listed.
| Brand | Carlon |
|---|---|
| UPC | 088700062436 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section C2 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Diameter (In.) | 1 |
| Connection Type | Female Threaded & Socket |
| Material | PVC |
| Certification | UL Listed |