Carlon
1-1/4 In. x 1 In. PVC Female Reducer
SKU: CONR1141
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.49
Features
Specifications
1-1/4 In. x 1 In. PVC (polyvinyl chloride) reducer bushing for reducing Male x Female Schedule 40 conduit runs. Will not rust or corrode. UL (Underwriter's Laboratories) listed.
| Brand | Carlon |
|---|---|
| UPC | 034481062257 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section C4 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 6.04" |
| Package Height (in) | 6.22" |
| Reduces (In.) | 1.25 x 1 |
| Material | PVC |
| Schedule | 40 |
| Certification | UL Listed |