Carlon
2-Gang PVC Molded Rigid Non-Metallic Dead-End Termination Wall Box, 3/4 In. Outlet
SKU: FSE21234
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$11.49
- Buy 10 for $10.34 each and save 10%
Features
Specifications
PVC (polyvinyl chloride) molded conduit outlet box for dead-end terminations. UL (Underwriter's Laboratories) listed.
| Brand | Carlon |
|---|---|
| UPC | 034481084051 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section C3 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Number Of Gangs | 2 |
| Material | PVC |
| Construction | Molded |
| Mount Type | Nail On |
| Width (In.) | 5.6 |
| Height (In.) | 5 |
| Depth (In.) | 2 |
| Volume | 32 Cu. In. |
| Metallic/Non-Metallic | Non-Metallic |
| Gangable | No |
| Shape | Square |
| Color | Gray |
| Certification | UL Listed |