Carlon
1-1/2 In. PVC T Access Fitting
SKU: 510557
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$12.99
Features
Specifications
Type T access fitting. Ideal to adapt PVC (polyvinyl chloride) conduit to boxes, threaded fittings, and metallic systems. UL (Underwriter's Laboratories) listed.
| Brand | Carlon |
|---|---|
| UPC | 034481066057 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section C2 |
| Package Length (in) | 8.40" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 3.20" |
| Conduit Size | 1.5 |
| Conduit Type | PVC |
| Body Type | T |
| Certification | UL Listed |