Carlon
2-1/2 In. PVC LB Access Fitting
SKU: 515825
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$59.99
Features
Specifications
Type LB, PVC (polyvinyl chloride) access fitting. Ideal for 90-degree turns with wire pulling access through back plate. Gasket and brass screws included. UL (Underwriter's Laboratories) listed.
| Brand | Carlon |
|---|---|
| UPC | 034481065487 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section A2 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 12.60" |
| Package Height (in) | 12.60" |
| Conduit Size | 2.5 |
| Conduit Type | PVC |
| Body Type | LB |
| Certification | UL Listed |