Carlon
3/4 In. PVC C Access Fitting
SKU: PVCC34
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$10.49
Features
Specifications
Type C access fitting. Ideal to adapts PVC (polyvinyl chloride) conduit to boxes. UL (Underwriter's Laboratories) listed.
| Brand | Carlon |
|---|---|
| UPC | 034481065029 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section A1 |
| Package Length (in) | 6.40" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Conduit Size | 0.75 |
| Conduit Type | PVC |
| Body Type | C |
| Certification | UL Listed |