Sigma Engineered Solutions
ProConnex 1/2 in. Rigid/IMC Die-Cast Zinc Offset Nipple
SKU: E994DR
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$2.79
Features
Specifications
Offset nipple used to provide an offset connection between two outlet boxes or metal enclosures with a 3/4 In. axis. Made of durable zinc die-cast construction. UL (Underwriter's Laboratories) and CSA (Canadian Standards Association) listed.
| Brand | Sigma Engineered Solutions |
|---|---|
| UPC | 034481066316 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section A1 |
| Package Length (in) | 0.75" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 6.00" |
| Diameter (In.) | 0.5 |
| Material | Zinc Die-Cast |
| Offset Size | 0.75 In. |
| Outer Diameter (In.) | 1 |
| Length (In.) | 2.6 |
| Certification | CSA/UL Listed |