Features
Specifications
Downloads
Narrow sharpening angle for broader, more durable point and reduced lead breaking. Blade is 20% harder than most sharpeners for longer life. Uses 50% less pencil per sharpening cycle. Handles unique shape of carpenter's pencils. Integrated Emory board for fine point filing. IRWIN Tools STRAIT-LINE 233250 Sharpener for Carpenter's Pencils (233250)
- Available in soft, medium, and hard leads
- 7" overall length
- Integrated emory board for fine point filing
- Narrow sharpening angle for broader, more durable point reduced lead breaking
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 024721007087 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26, Section H1 |
| Package Length (in) | 17.25" |
| Package Width (in) | 12.50" |
| Package Height (in) | 12.50" |
| Manufacturer Part Number | 233250 |
| Country of Origin | China |
| Height | 1.100 in |
| Length | 2.300 in |
| Width | 1.100 in |
| Weight | 0.043 lbs |
| Product Type | MARKER |
| Warranty | NLW |