Features
Specifications
A superior quality construction work apron in suede leather with a 2 in wide web belt and a roller buckle, has 4 main pockets with 8 smaller pockets and sleeves and 2 hammer loops.
- 4 main nail and tool pockets
- 8 smaller pockets and sleeves fit pliers, nail sets, pencils, etc
- Heavy-duty suede leather.
- Double gussets keep front pockets wide open for easy access
- Center pocket for tape measure, nails or other tools
- Leather combination square holder
| Brand | CLC |
|---|---|
| UPC | 084298205279 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section I3 |
| Package Length (in) | 24.20" |
| Package Width (in) | 8.20" |
| Package Height (in) | 3.80" |
| Manufacturer Part Number | 527X |
| Series | Tool Works™ |
| Waist Size | 29 to 49 in |
| Number of Pockets | 12 |
| Material | Poly/Suede Leather |
| Closure Type | Roller Buckle |